Geçmişe köprü, sorunlarınıza çözüm

                                     DERİNLİK

                                                                                     Kişisel Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık

Anasayfa
Geri

Korkular ve fobiler

Korkularımız ve fobilerimizin günlük şuurumuzla bilemediğimiz kökü içimizin derinliklerinde bulunan temel nedenleri vardır. Hiç bir şey sebepsiz olmaz. Örneğin kedilere dokunamıyorsanız, hatta onların bulunduğu mekanlara bile giremiyorsanız bunun sebebi sizin şimdi hatırlamadığınız bir zamanda kedilerle yaşadığınız bir sorun olabilir. Nitekim yaptığımız bir çalışmada, benzeri bir olayda danışanın 5-6 yaşlarında iken arkadaşları tarafından haberi yokken üzerine atılan bir kediden çok korktuğu ve bu olayın bilinçaltına işlediği ve sonraki zamanlarda kedi korkusu olarak ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Şimdi bu danışanımız etrafta kedilerin bulunduğu ortamlara rahatlıkla girebiliyor.

Başka bir vakada ise uçak korkusu ele alınmıştır. Danışan önceleri uçağa binme konusunda bir problem yaşamazken, bir seyahati sırasında hava şartlarının olumsuz olmasından dolayı çok korkmuş. Ve o seyahatten sonra bir daha uçağa binememişti. Çalışmamız sonunda ise, önceki hayatında bir savaş pilotu olduğunu ve uçağını düşman uçaklarının havada vurarak düşürdüğünü ve hayatını öyle kaybettiğini fark etmişti. Son seyahatindeki olay önceki yaşamında gerçekleşen trajik olayı tetiklemiş ve her uçağa bindiğinde öleceği düşüncesi şuuraltına yerleşmişti. Bu danışanımız şimdi yoğun iş temposundaki seyatlerini karayolu ile yapmak zorunda kalmıyor ve artık uçuyor...

Size iki örnekle açıkladığımız korku ve fobilerin sebebi çok çeşitli olabilir. Bizim şuurumuz o nedeni bildiği için ve biz de günlük hayatın içindeki şuurumuzla bunun farkında olmadığımız için korkuyor ve fobiler geliştiriyoruz. Eğer isterseniz korkularınızdan, sizi hep rahatsız eden duygularınızda kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

                                                                                                 Önceki sayfa... 

 

Anasayfa ] Geri ]

Send mail to  gunay@derinlik.org  with questions or comments about this web site.
Copyright © 2008 DERİNLİK KİŞİSEL GELİŞİM MERKEZİ
Last modified: 20/05/2019